Kolejny wybrany obiekt to atlas Table des cartes des Pays Bas […] z 1712 roku. Ukazał się w Brukseli, a przedstawia teren dzisiejszej Belgii. Pozycja ta wyróżnia się artystycznie wykonaną kartą tytułową, sztychowaną przez Jacobusa Harrewyna. Atlas ten był bezskutecznie poszukiwany przez Joachima Lelewela, a i dziś należy do rzadkości w zbiorach polskich.
Do cenniejszych atlasów specjalnych zaliczane są także: Maior Atlas Scholasticus z 1752 roku wydany w Norymbergii, u spadkobierców Homanna, czy Atlas geographicus portatilis (autorstwa Tobiasa Lobecka i Tobiasa Conrada Lottera), który ukazał się w Augsburgu, około 1760 roku. Ten miniaturowy atlas zawiera 38 kolorowanych map miedziorytowych między innymi Europy, Azji, Afryki, Ameryki, Wielkiej Brytanii oraz Śląska.
Do digitalizacji wybrano również pierwszą szczegółową mapę Polski przedrozbiorowej, opracowaną z inicjatywy ks. Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. Prace nad mapą rozpoczęto ok. 1740 roku przy udziale wielu znanych kartografów polskich i obcych, między innymi Saint-Hillarego oraz Franciszka Floriana Czakiego. Ostateczną wersję tej 24-arkuszowej mapy opracował znany kartograf włoski Jan Antoni Rizzi Zannoni, wydając ją pod własnym nazwiskiem w Londynie w 1772 roku.
Do cennych i ciekawych wydawnictw kartograficznych należą atlasy Joachima Lelewela – historyka, księgoznawcy, bibliografa, bibliotekarza, kartografa, numizmatyka, publicysty i działacza politycznego. Lelewel był nie tylko ich autorem, ale także kreślarzem i rytownikiem. Atlasy Lelewela zawierają bogaty materiał dla historyków geografii i kartografii, do dziś nie straciły aktualności. Wiele z nich ukazało się zarówno w Polsce, jak i na emigracji.
Wybór uzupełniają mapy wydane w związku z przeprowadzonym w marcu 1921 roku plebiscytem na obszarze Górnego Śląska. Mapy te przedstawiają: obszar plebiscytowy, wyniki głosowania oraz nowe granice państwowe na Górnym Śląsku.
oprac. mgr Elżbieta Tyrna – Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Ślaskiej