Fotografie wybrane do digitalizacji pochodzą sprzed 1939 r. i związane są terytorialnie przede wszystkim z Górnym Śląskiem i Zagłębiem Dąbrowskim, a także Lwowem, miastem szczególnie bliskim Bibliotece Śląskiej. Ze Lwowa pochodzili przedwojenni pracownicy Książnicy, a także jej pierwsi dyrektorzy: dr Roman Lutman, prof. dr Kazimierz Hartleb, prof. dr Paweł Rybicki. Przedwojenne kontakty Biblioteki Śląskiej i lwowskiego Ossolineum były bardzo owocne. Wzajemna życzliwość marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego i dyrektora Ossolineum Ludwika Bernackiego, przedstawicieli dwóch kresowych miast, pomagała wzbogacić zasoby Biblioteki Śląskiej w cenne polskie księgozbiory.
Wśród fotografii wybranych do projektu digitalizacji znajdują się zdjęcia ważniejszych instytucji i urzędników państwowych. Album z budowy gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego ukazuje ważniejsze etapy inwestycji z lat 1924-1926. Kolejny album przedstawia władze miasta Sosnowca z prezydentem Józefem Kaczkowskim i pracownikami Magistratu. Zdjęcia wykonane zostały przez znany zakład fotograficzny Braci Altman z Sosnowca.
Do digitalizacji wytypowano również wizerunki dawnych zakładów pracy. Unikatowe fotografie wnętrz jednej z ważniejszych górnośląskich hut (Huty Bankowa w Dąbrowie Górniczej) przedstawiają urządzenia i sprzęt hutniczy. Z kolei na innych zdjęciach widoczne są pomieszczenia i maszyny największego zakładu wydawniczo-drukarskiego, popularnego na Śląsku „Katolika”.
Wśród przedstawionych do digitalizacji obiektów zwracają uwagę dwa tomy albumu poświęconego górnośląskiej krainie – widokom, obiektom, architekturze, życiu codziennemu Ślązaków, typom mieszkańców regionu, ich strojom i portretom. Album jest cennym źródłem ikonograficznym do dziejów Śląska.
Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie w 1894 r. była wielką prezentacją osiągnięć gospodarczych i kulturalnych Galicji, a także ponadzaborową prezentacją dzieł kultury i sztuki narodu polskiego. Na czele Komitetu Wystawy stał książę Adam Sapieha, a wśród odwiedzających był sam cesarz Franciszek Józef I. Z okazji wystawy wybudowano 129 pawilonów na obszarze 50 ha. Te właśnie pawilony są tematem wytypowanej do digitalizacji fotografii E. Trzemeskiego.
Znany i popularny fotograf Zangaki jest autorem czarno-białych zdjęć wklejonych do albumu prezentującego Egipt, jego krajobraz, mieszkańców, widoki mostów na Nilu oraz piramidy. Dziewiętnastowieczne ujęcia pokazują nieistniejące już miejsca afrykańskiego kontynentu.
Propozycje do projektu zamyka duży zbiór fotografii Leona Malhomme’a z jego bogatej w rękopisy, maszynopisy, druki ulotne i pocztówki spuścizny, przechowywanej w Bibliotece Śląskiej. Leon Malhomme pełnił przed II wojną światową funkcję Konsula Generalnego w Bytomiu, a później, po przeniesieniu Konsulatu do nowej siedziby, był Konsulem w Opolu. W 1934 r. objął placówkę konsularną w Ostrawie na Zaolziu. Prowadził ożywioną działalność polityczno-kulturalną, czego świadectwem są fotografie pamiątkowe, zbiorowe z różnych uroczystości, okolicznościowe, portrety, fotografie obiektów i widoki miast.
oprac. dr Teresa Roszkowska – Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej