Kolejny wybrany obiekt to atlas Table des cartes des Pays Bas […] z 1712 roku. Ukazał się w Brukseli, a przedstawia teren dzisiejszej Belgii. Pozycja ta wyróżnia się artystycznie wykonaną kartą tytułową, sztychowaną przez Jacobusa Harrewyna. Atlas ten był bezskutecznie poszukiwany przez Joachima Lelewela, a i dziś należy do rzadkości w zbiorach polskich.

Do cenniejszych atlasów specjalnych zaliczane są także: Maior Atlas Scholasticus z 1752 roku wydany w Norymbergii, u spadkobierców  Homanna, czy Atlas geographicus portatilis (autorstwa Tobiasa Lobecka i Tobiasa Conrada Lottera), który ukazał się w Augsburgu, około 1760 roku. Ten miniaturowy atlas zawiera 38 kolorowanych map miedziorytowych między innymi Europy, Azji, Afryki, Ameryki, Wielkiej Brytanii oraz Śląska.

[Janssonius Joannes]: Nova Picardiae tabula. [B.m, XVII w.]
O 842 V

Do digitalizacji wybrano również pierwszą szczegółową mapę Polski przedrozbiorowej, opracowaną z inicjatywy ks. Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. Prace nad mapą rozpoczęto ok. 1740 roku przy udziale wielu znanych kartografów polskich i obcych, między innymi Saint-Hillarego oraz Franciszka Floriana Czakiego. Ostateczną wersję tej 24-arkuszowej mapy opracował znany kartograf włoski Jan Antoni Rizzi Zannoni, wydając ją pod własnym nazwiskiem w Londynie w 1772 roku.

Do cennych i ciekawych wydawnictw kartograficznych należą atlasy Joachima Lelewela – historyka, księgoznawcy, bibliografa, bibliotekarza, kartografa, numizmatyka, publicysty i działacza politycznego. Lelewel był nie tylko ich autorem, ale także kreślarzem i rytownikiem. Atlasy Lelewela zawierają bogaty materiał dla historyków geografii i kartografii, do dziś nie straciły aktualności. Wiele z nich ukazało się zarówno w Polsce, jak i na emigracji.

Danckerts J[ustus]:  Novissima et Accuratissima Namurci Comitatus Tabula in lucem edita… Amsterdam, [XVII w.]
O 861 V

Wybór uzupełniają mapy wydane w związku z przeprowadzonym w marcu 1921 roku plebiscytem na obszarze Górnego Śląska. Mapy te przedstawiają: obszar plebiscytowy, wyniki głosowania oraz nowe granice państwowe na Górnym Śląsku.

oprac. mgr Elżbieta Tyrna – Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Ślaskiej